האגודה לקידוד המוצר בישראל (ממ"י), GS1 ישראל, פועלת לקידום הקשר בין ספקים ומשווקים בישראל לטובת ייעול שרשרת האספקה. קידום הקשר, נעשה על ידי הקניית שיטות עבודה מתקדמות וסטנדרטים להעברת מידע בין גופים תוך יצירת שפה אחידה ובינלאומית לעסקים. שיטות העבודה משלבות שימוש בטכנלוגיות ברקוד , RFID ,סחר אלקטרוני (EDI) ועוד.

שימוש ב-SSCC לאורך שרשרת ההספקה


שימוש ב-SSCC על-ידי הספק/ יצרן

יצרנים או ספקים יכולים להשתמש ב-SSCC באתרי הייצור או במחסנים שלהם. באתר הייצור, ארגזים או משטחים הבנויים בתחנת אריזה בקצה קו הייצור יכולים להיות מזוהים בצורה ייחודית על-ידי SSCC. ה-SSCC מספק מספר זהות משתמש למעקב פנימי אחרי ארגזים או משטחים. אפשר להשתמש בו בכל רגע על מנת לבדוק:

  • זהות המוצר(ים) ביחידה
  • כמות המוצר(ים)
  • מידע על הסדרה כגון מקום ייצור, תאריך וזמן
  • אורך חיים מינימלי/ מקסימלי כגון תאריך שימוש מומלץ או תאריך תפוגה
  • מידע על סטטוס האיכות 
     

ה-SSCC על המשטח מאפשר לעקוב בפרוטרוט אחרי המוצרים תוך כדי תנועתם מאתר לאתר, בתנאי שאפשרית גישה מיידית לרשומות על התאריכים והיעד של ההעברות. תקני 9000 ISO הבין-לאומיים עבור מערכות איכותיות דורשים יכולת עקיבה. את ה-SSCC יכולים לנצל בצורה יעילה היצרן, המובילים, המפיצים והצרכנים כדי להחזיר מוצרים בצורה חסכונית במקרה של בעיות איכות בכל נקודה של שרשרת ההספקה.
במחסן הטובין הגמורים אפשר להשתמש ב-SSCC במערכות אוטומטיות לאחסון ומציאה. אפשר להשתמש בספר הזהות ש-SSCC מספק כדי לקבוע מקומות להנחה הצידה (putaway) ולעקוב אחרי המצאי בזמן אמת. אפשר לתכנת את המערכת כך שתבחר במקומות ראשוניים ומשניים להנחה הצידה בהתאם למספר מאפיינים משתנים כגון תאריכי אורך חיים מינימליים או מקסימליים, כמות המוצר וכו'. כך יובטח סבב מלאי מתאים ונפח האחסון הדרוש יצטמצם.
המערכת יכולה לספק, תוך כדי עיבוד הזמנות הלקוחות, את הנתיב החסכוני ביותר לאיסוף המוצרים הנכונים בכמויות הנכונות ובכך לאפשר לספק למלא הזמנות בצורה המהירה ביותר והמדויקת ביותר. אם המוצר שנאסף איננו מזוהה על-ידי SSCC, אז בתחנת האיסוף קיים SSCC מיוחד לזיהוי ייחודי של כל מכולה תוך כדי איסוף יחידת המסירה לצרכן. 
אפשר להשתמש ב-SSCCים ברציף המשלוח על מנת לוודא לפני המשלוח שהמוביל הנכון יעביר את הסחורה הנכונה ליעד הנכון. אחרי בדיקת ההזמנה מבחינת שלמות ומשלוח, המערכת יוצרת באופן אוטומטי הודעת משלוח אלקטרונית (הודעה מקדימה על המשלוח), המספקת לנמען את פרטי ה-SSCCים ואת התוכן של כל המכולות המרכיבות את המשלוח. המערכת יכולה גם לייצור באופן אוטומטי את מסמכי ההובלה הנחוצים, כגון שטר מטען או הודעת מסירה וגם רשומת חשבון מדויקת המבוססת על הכמויות שנשלחו בפועל. 
 
 
שימוש ב-SSCC על-ידי המוביל

ספקי שירותים כגון מובילים ומסיעי משא יכולים גם הם לנצל את ה-SSCC הייחודי שהונפק על-ידי היצרן במערכות הבקרה וההפצה הפנימיות שלהם. שימוש ב-SSCC שהונפק על-ידי היצרן מספק יתרונות רבים לספק השרות, ובעיקר השימוש במספר זהות כלל-עולמי ייחודי של המכולה. יתרונות נוספים הם החיסכון שבמניעת הצורך בהדבקת תוויות נוספות לצורך הפצה פנימית: היכולת של צרכן השרות (יצרן או הספק) לעקוב אחרי המשלוחים שלו בעזרת מספר זהות שבו הוא משתמש במערכות שלו: ההספקה של סחורה עם מספר זהות המאפשר למקבל לחזור לאחור בנתיב המוצרים עד למקור שלהם.
בצורה זו, ספק השירות יכול לסמוך מבחינה ארגונית וטכנולוגית על מערכת אחת למספר ולהדבקת תוויות במקום שיצטרך לתמוך במערכות ייחודיות רבות של הצרכנים. למעשה, כל הצדדים בשרשרת ההספקה מרוויחים מהיישום של זיהוי SSCC ללא תפרים לאורך כל שרשרת ההפצה, במקום השימוש במזהים שונים של החברות המתחלפים בכל צעד לאורך שרשרת ההפצה, שפירושם הוצאות נוספות על הדבקת תוויות ועיכובים בזמני הספקה.
המוביל יכול להשתמש ב-SSCC כדי לקבל מידע גם על היעד הסופי וגם על הצורך בשירותים מיוחדים (למשל מהירות ההספקה, טמפרטורת הובלת הסחורה וכו'). מידע זה ישרת אותו בפעולות מיון וניתוב אוטומטיות.
במרכז ההפצה המרכזי של המוביל אפשר לצרף יחד משלוחים שגודלם קטן ממטען הובלה מלא
( למשל קטן ממטען משאית) לצורך הפצה הלאה למחסנים האזוריים.
בכל פעם שמספר SSCC-ים מצורפים יחד במשלוח חדש לצורך הפצה פנימית (למשל מספר משטחים הארוזים בתוך מכולה, מטען משאית המורכב מחמישה משלוחים), המוביל יכול להקצות -SSCCים ייחודים משלו כדי לעקוב אחרי המשלוחים ולנתב אותם. תוך כדי התהליך אפשר גם לסרוק את ה-SSCC-ים שהוקצו על-ידי היצרן כדי לוודא את שלימות המשלוחים לפני ההפצה הלאה. בנקודת הקבלה, אחרי שהמשלוחים הופרדו, אפשר לחזור ולהשתמש ב-SSCC-ים המקוריים להפצה הלאה.
ולבסוף, השימוש ב-SSCC  בתור מזהה יחידה משותף יכול להקל על הבקרה ועל התשלום עבור שירותים ועל יישוב תביעות נזיקין בין הצרכן וספק השרות.


שימוש ב-SSCC על-ידי הרוכש/ הצרכן


כשהסחורה מגיעה לחצר הרוכש, מפעיל סור ה-SSCC-ים המתקבלים. ה-SSCC קושר בין הקבלה הפיזית של הסחורה לבין המידע שהועבר קודם באמצעות הודעת המשלוח האלקטרונית (EDI) ואוחסן בקובץ. המערכת המקבלת יכולה לציין מה היה צריך להגיע, ואפשר לבדוק את המשלוח שהגיע בפועל. אפשר אז לעדכן מלאים בצורה אוטומטית, כי המידע כבר זמין בצורה אלקטרונית.
הרוכש יכול גם לנצל את SSCC לצורכי הפצה פנימית הלאה של הסחורה. שימוש ב-SSCC גם יקל על ישוב טי-התאמות בין בספק לרוכש, כמו במקרה של סחורה פגומה או סחורה שהלכה לאיבוד.

 

הדפסשלח לחבר
דרונט בניית אתרים
Copyrights © Gs1 Israel, 2007. all rights reserved